news

Nowości w WordPress 5.8 „Tatum”

17 sierpnia 2021

W lipcu 2021 r. wersja 5.8 WordPress „Tatum” została oficjalnie wydana. Aktualizacja skupia się głównie na aspektach edycji treści, ale nie zabrakło też kliku nowości technicznych.

Aktualizacja Wordpress 5.8 Tatum

WordPress to najpopularniejszy open-source’owy system zarządzania treścią. Dużo gotowych szablonów, przydatne wtyczki, prosty panel powodują, że jest on chętnie wykorzystywany zarówno przez biznes, sklepy internetowe, jak i przez mniej zaawansowanych twórców stron. Jak podaje W3 Techs – z WordPressa korzysta 42,4% wszystkich serwisów, co daje 65,2% udziału w rynku systemów zarządzania treścią.

WordPress jest często aktualizowany, a jego najnowsza wersja 5.8 „Tatum” jest już dostępna do pobrania na pulpicie nawigacyjnym. Nazwany został na cześć Art Tatum, legendarnego pianisty jazzowego, którego niesamowita technika i chęć przekraczania granic zainspirowały muzyków i zmieniły myślenie ludzi o innowacji. 

Wielu naszych klientów korzysta z tego systemu, dlatego warto poznać najnowsze zmiany, które możemy wykorzystać do usprawnienia prezentacji treści na swojej stronie.

Trzy główne zmiany

Zarządzanie widżetami za pomocą bloków

Edycja blokowa trafiła do edytora widżetów oraz narzędzia personalizacji, umożliwiając tworzenie układów blokowych bez modyfikacji kodu.

Dla programistów: notatka

Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum
Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum

Wyświetlanie postów za pomocą nowych bloków i wzorów

Blok pętli zapytań pozwala wyświetlać dowolne wpisy na podstawie przekazanych parametrów – tak samo jak w przypadku pętli PHP. Dzięki temu rozwiązaniu w prosty sposób można stworzyć złożone moduły blokowe, takie jak lista najnowszych wpisów na blogu. Dodatkowo sugestie wzorców ułatwiają uzyskanie pożądanego wyglądu.

Edycja szablonów wokół wpisów

Można użyć znanego edytora bloków, aby edytować szablony, które przechowują naszą zawartość. Wystarczy przełączyć się z edycji postów na edycję stron i z powrotem. Dostępnych jest ponad 20 nowych bloków w ramach kompatybilnych motywów.

Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum

Trzy usprawnienia pracy

Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum

Przegląd struktury strony

Aby ułatwić nawigowanie po złożonej treści, dodany został ‘widok listy’. Dzięki temu rozwiązaniu możemy szybko przeskakiwać pomiędzy warstwami i zagnieżdżonymi blokami oraz przejrzeć wszystkie bloki zawarte w treści.

Sugestie wzorców dla bloków

Od teraz narzędzie transformacji wzorców będzie sugerowało wzorce w oparciu o używany blok. Możemy czerpać inspirację do stylizacji swojej strony, nie opuszczając edytora.

Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum
Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum

Koloryzacja obrazów

Możemy zmieniać kolory swoich obrazów za pomocą filtrów dwutonowych, tak aby bardziej pasowały do motywu naszej strony.

Dla deweloperów

Theme.json

Wprowadzono interfejsy API dla stylów i ustawień globalnych: kontrola ustawień edytora, dostępności narzędzi dostosowywania i bloków stylów za pomocą pliku theme.json. Plik konfiguracyjny włącza lub wyłącza funkcjonalności oraz ustawia domyślne style zarówno dla strony internetowej, jak i bloków.

Dla programistów: notatka

Aktualizacja WordPress 5.8 Tatum

Porzucono wsparcie dla Internet Explorer 11

Oznacza to, że od tej wersji mogą występować problemy z działaniem na IE11, które nie zostaną naprawione w przyszłości. Zalecanym jest korzystanie z bardziej nowoczesnych przeglądarek.

Dodano wsparcie dla WebP

WebP jest nowoczesnym formatem obrazów, który posiada ulepszoną kompresję umożliwiającą zaoszczędzenie średnio 30% na rozmiarze w porównaniu do odpowiedników w formacie JPEG czy PNG.

Dodatkowe wsparcie dla bloków

Rozszerzono funkcjonalności bloków wprowadzone w poprzednich wersjach WordPress 5.6 i 5.7.

Więcej informacji na ten temat: notatka

Źródło: WordPress.org

Dołącz do grona naszych Klientów. Dowiedz się, jak możemy rozwinąć Twój biznes!

Napisz do nas