artykuł

Jak zdobyć nowych followersów na Instagramie? Garść cennych porad i wskazówek

20 czerwca 2024
smartfon media społecznościowe

Social media w zasadzie z dnia na dzień przybierają na sile. Instagram to potężna platforma społecznościowa, gdzie liczba obserwujących ma ogromne znaczenie, a sprzedaż różnorodnych produktów czy usług na Instagramie lub Facebooku stało się czymś zupełnie normalnym. Na tym jednak wyjątkowa moc mediów społecznościowych wcale się nie kończy. Posiadanie dużej liczby followersów na Instagramie może zwiększyć widoczność Twojego profilu, przyciągnąć nowych użytkowników i potencjalnych klientów, a także wzmocnić wizerunek firmy. Dowiedz się, jak skutecznie zdobyć nowych followersów i zwiększyć liczbę obserwujących na Instagramie. Zapraszamy!

Co to jest followers na Instagramie?

Obserwator na Instagramie (ang. followers) to użytkownik, który zdecydował się obserwować Twój profil, aby być na bieżąco z publikowanymi przez Ciebie postami i aktywnością. Followersi śledzą publikacje, oglądają insta stories, lajkują zdjęcia i angażują się w treści, które udostępniasz.

Rola followersów w budowaniu profilu i marki jest istotniejsza, niż mogłoby się wydawać! Im więcej masz followersów, tym większy jest zasięg i widoczność Twojego konta. Followersi pomagają w zwiększeniu interakcji, co z kolei może przyciągnąć nowych obserwujących. Posiadanie zaangażowanej społeczności obserwujących wzmacnia wizerunek marki, budując jednocześnie jej wiarygodność.

Jak stworzyć atrakcyjny profil na Instagramie i przyciągnąć followersów?

Aby zdobyć nowych followersów na Instagramie, podstawą jest stworzenie atrakcyjnego wizualnie i spójnego treściowo profilu. Zacznij od wyboru zdjęcia profilowego, które będzie odpowiednie dla Twojego konta – jego tematyki i Twoich upodobań. Może to być logo firmy, jeśli prowadzisz konto biznesowe, lub zdjęcie twarzy, jeśli jest to profil osobisty. Dobre zdjęcie profilowe przyciąga uwagę użytkowników.

Kolejnym krokiem jest napisanie interesującego i spójnego opisu (bio). To powinno jednoznacznie określać, czym się zajmujesz i wskazywać, czego użytkownicy mogą oczekiwać, obserwując Twój profil.

Biogram na Instagramie to często niedoceniana przestrzeń – ten jest szczególnie istotny w komunikacji marketingowej. Bio wypełnione w staranny i skrupulatny sposób to ogromny krok w stronę odbiorców – odpowiednio przygotowany powinien zawierać najważniejsze informacje, które mogą być dla nich interesujące. W ten sposób nowi użytkownicy mogą w mgnieniu oka ocenić, czy nasze treści są zgodne z ich zainteresowaniami i czy warto śledzić nasz profil lub pozostać na nim na dłużej. Jak więc przygotować biogram?

Przedstawienie swojej osoby to podstawa 

Przede wszystkim pamiętaj o przedstawieniu swojej osoby, opisz pokrótce dziedzinę lub tematykę, którą chcesz prezentować na swoim profilu i wyjaśnij, co oferujesz w zamian za uwagę followersów na Instagramie, np. solidną dawkę wiedzy branżowe, cenne porady dietetyczne czy pomysły na szybkie przekąski lub śniadania do pracy. Tak naprawdę ograniczeniem jest wyłącznie Twoja wyobraźnia – pokaż światu, w czym jesteś najlepszy, zaprezentuj Twoje mocne strony i dziel się tym!

Ważne jest, aby Bio zawierało treści wysokiej jakości, które przyciągną uwagę i zainteresują – to dodatkowo zwiększy atrakcyjność profilu. Dzięki temu zyskasz zaufanie i masz szansę zdobyć nowych obserwujących! Brzmi atrakcyjnie, prawda?

 Jak jeszcze zdobyć obserwujących na Instagramie? 

Upewnij się, że Twoja siatka zdjęć jest spójna i estetyczna – to właśnie ten element odpowiada za wzbudzenie pozytywnego pierwszego wrażenia. Dzięki temu w zaledwie kilka chwil można zweryfikować, czy profil zawiera atrakcyjne fotografie, a przecież nie jest tajemnicą, że to właśnie takich poszukujemy. W sieci chcemy oglądać wszystko to, co estetyczne, ciekawe i efektowne.

W momencie, gdy zdjęcia są już przygotowane, warto skupić się na ich edycji. Tutaj warto pamiętać o tym, że Instagram oferuje nam gotowe i darmowe filtry – to doskonała baza pozwalająca na upiększenie zdjęcia. Alternatywnym rozwiązaniem może być ich samodzielne ulepszenie. Bezpośrednio przed publikacją warto upewnić się także, czy nowe zdjęcie nie zakłóca spójności siatki.

Narzędzia mogą okazać się pomocne, pozwalając na wgranie zdjęć i ocenę ich wyglądu w zestawieniu tymi, które zostały już opublikowane. Grafiki przeznaczone na Instagram powinny być w formacie kwadratowym. Maksymalny rozmiar to 1080 x 1080 pikseli.

Publikuj regularnie i dbaj o to, by Twoje posty były wizualnie atrakcyjne i tematycznie spójne, co pomoże przyciągnąć większą liczbę obserwujących na Instagramie.

instagram zdobywanie obserwujacych

Przejdź na konto profesjonalne 

Przejście na konto profesjonalne na Instagramie daje dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych, które pomagają monitorować efektywność działań. Dzięki Instagram Insights możesz sprawdzić, jak użytkownicy angażują się w Twoje posty, śledzić wzrost liczby followersów oraz analizować dane demograficzne swojej społeczności. Regularne analizowanie statystyk pozwala na optymalizację strategii publikowania treści i lepsze zrozumienie, co dokładnie działa na Twoją korzyść. Korzystając z tych narzędzi, łatwiej zdobywać można nowych obserwujących i zwiększać zaangażowanie followersów, którzy są z Tobą od jakiegoś czasu. Statystyki są podzielone na trzy główne sekcje:

  1. Grupa odbiorców – najważniejsze informacje o Twoich followersach w tym m.in. lokalizacje, wiek czy płeć oraz godziny i dni największej aktywności na Instagramie.
  2. Aktywność – zebrane dane z tygodnia, prezentujące liczbę odwiedzin profilu z podziałem na dni.
  3. Zawartość – sekcja ta zawiera szczegółowe informacje o postach, relacjach i promocjach. 

Regularne publikowanie postów ma ogromne znaczenie 

Dobrą praktyką, pozwalającą na zwiększenie zasięgów na Instagramie, a co za tym idzie – pozyskanie nowych followersów, jest regularne publikowanie nowych treści. Tym sposobem, możliwe jest wzmocnienie więzi z obserwatorami i angażowanie ich w codzienne aktywności. Nie oznacza to oczywiście konieczności publikowania każdego dnia – warto jednak zadbać o regularność. Istotne jest również publikowanie wpisów o odpowiednich godzinach, w których Twoja grupa docelowa jest najaktywniejsza na platformie. Na tym etapie warto wspomnieć również o reelsach, czyli krótkich filmików, które pomagają w zdobywaniu popularności. Dzięki nim możliwe jest także zaprezentowanie, że podążasz za aktualnymi trendami.

W każdym poście pamiętaj o dodawaniu hashtagów, które pomagają innym użytkownikom znaleźć Twoje treści. Używaj zarówno popularnych, jak i niszowych hashtagów. To najlepszy sposób na dotarcie do szerokiego grona użytkowników. 

instagram publikacja postów

Zdobywaj obserwatorów dzięki aktywnościom na innych profilach 

W zwiększeniu widoczności i dotarciu do nowych użytkowników skuteczne może okazać się także komentowanie oraz pozostawianie polubień pod zdjęciami innych użytkowników – np. tych, którzy mogą być zainteresowani Twoją ofertą. Jak poszukiwać takich osób lub kont? Tutaj z pomocą przyjdą hashtagi związane z Twoją branżą lub produktami. Należy pamiętać jednak o tym, aby umieszczane komentarze były wartościowe i unikatowe – pojedyncze wyrazy czy emotikony mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Nie bój się pokazać swojego zaangażowania, rozpocznij otwartą i żywą dyskusję, a także zadawaj pytania i wyrażaj swoje opinie. Niewątpliwie inni użytkownicy docenią Twoje zaangażowanie, odwiedzą Twój profil, a jeśli spodoba im się Twój profil – pozostawią obserwację!

Równie istotna jest aktywność na własnym profilu i szybkie reagowanie na komentarze użytkowników. Warto zarówno w ekspresowym tempie odpowiadać na pytania, jak i dopytywać o szczegóły, pokazując swoje zainteresowanie i chęć poznania obserwatorów! Dzięki temu będą skłonniejsi do pozostania z Tobą na dłużej.

Płatna promocja postów – czym jest i na czym polega?

W dalszym ciągu zastanawiasz się, jak zwiększyć liczbę obserwujących? W tym celu warto rozważyć również płatną promocję postów. Reklamy na Instagramie pozwalają na rozszerzenie zasięgu wybranej publikacji, umożliwiając jednocześnie dotarcie do szerszego grona użytkowników – nie tylko tych, którzy już Cię obserwują.

Ponadto daje możliwość precyzyjnego targetowania – możesz określić wiek, płeć, zainteresowania, lokalizację i inne cechy odbiorców, co sprawia, że reklama dotrze do osób zainteresowanych Twoją tematyką. Instagram udostępnia także narzędzia analityczne, które pozwalają ocenić efektywność kampanii i dostosować strategię do budżetu, jakim dysponujesz.

Podsumowując, zwiększanie liczby followersów na Instagramie wymaga strategicznego podejścia, zaangażowania i regularności. Ważne jest stworzenie atrakcyjnego profilu, regularne publikowanie treści, analiza statystyk oraz korzystanie z płatnej promocji. Przemyślane działania i interakcja z użytkownikami przyczyniają się do budowania silnej społeczności i wzrostu liczby obserwujących.

Luiza Pastuszka

SEO copywriter

W Result Media zajmuje się tworzeniem artykułów i treści SEO dla klientów.

Napisz do nas