artykuł

Czym są meta tagi i jak je pisać, aby polubił je nie tylko robot wyszukiwarki?

21 czerwca 2023

Stwierdzenie mówiące, iż strona, która nie posiada odpowiedniej zawartości, nie zajmie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwarki, prawdopodobnie dla nikogo nie jest już zaskoczeniem. I o ile tworzenie jakościowych i wciągających treści czy właściwy dobór słów kluczowych, które okażą się pomocne w budowaniu architektury serwisu, są kwestiami, o których należy bezwzględnie pamiętać, to warto zadbać i perfekcyjnie wykończyć także nieco inne – mniej oczywiste, ale równie istotne elementy. Przykładem mogą być meta tagi, które określane bywają również jako znaczniki meta.

Czym są meta tagi? Poznaj podstawowe znaczniki meta w SEO

Wszelkie rozważania dotyczące meta tagów warto byłoby zacząć od tego, czym one w zasadzie są. Otóż meta tagi to specjalne znaczniki, które można zobaczyć w kodzie strony. Nie oznacza to jednak, że są one zupełnie bezwartościowe dla użytkowników. Część z nich zobaczyć można również w wynikach wyszukiwania – mowa tu o meta title oraz meta description. Meta title to tytuł strony, a meta descripiton – opis umiejscowiony bezpośrednio pod tytułem. To z kolei jednoznacznie wiąże się z długością poszczególnych elementów i jak łatwo można się domyślić, tytuł powinien być znacznie krótszy – konkretne wartości przybliżymy w dalszej części artykułu.

Co więcej, Google samoistnie skraca je w SERP-ach, gdy są za długie, przez co potencjalny użytkownik nie może zobaczyć ich całej zawartości. Warto zaznaczyć również, że o ile meta description obecnie nie jest uznawany za czynnik rankingowy, czyli element, który bezpośrednio wpływa na pozycję, to nie należy go pomijać. Może przyciągnąć użytkownika i sprawić, że zechce zapoznać się z zawartością danej podstrony. A przecież wzbudzenie zainteresowania użytkownika już od pierwszego kliknięcia jest kluczem do sukcesu. Ponadto brak ustawienia meta opisu skutkować będzie tym, że Google doda go samodzielnie, wybierając taką część tekstu, która jego zdaniem najlepiej pasuje do tytułu strony.

Zauważmy jeszcze, że na title i description to nie jedyne meta tagi, jakie wyróżniamy. Inne, które warto byłoby wymienić, to m.in. meta robots – znacznik HTML, który wykorzystywany jest w celu przekazania instrukcji dla robotów wyszukiwarek – te dotyczą indeksowania, a także śledzenia zawartości strony internetowej. Znacznik robots w kodzie – <meta name=”robots” content=”wartość” />, gdzie jako wartość określa się np. noindex, nofollow, index, follow itd., meta tag viewport określający sposób wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych czy meta keywords określający skrótowo temat strony. O ile jeszcze do niedawna uznawane były za znaczniki, bez których trudno było sobie wyobrazić pozycjonowanie strony, dziś nie mają aż tak dużego znaczenia.

Jak sprawdzić meta tagi strony?

Aby sprawdzić meta tagi strony, należy po wejściu na konkretną witrynę nacisnąć prawy przycisk myszy, a następnie z rozwiniętej listy wybrać „Pokaż źródło strony”. Meta tagi znajdują się w sekcji <head> kodu HTML.

Najważniejsze informacje na temat meta title

Jak już wspomnieliśmy, meta title to tytuł strony, który widoczny jest w wyszukiwarce i zakładce okna przeglądarki, a ze strony technicznej witryny – w sekcji <head>. Aby ten nie został przycięty, kluczowa jest jego szerokość w pikselach. Za optymalną uznaje się 600 px, co w praktyce oznacza około 65-70 znaków ze spacjami w przypadku urządzeń desktop i 312 do 492 px w przypadku urządzeń mobile. I chociaż wykropkowane w tytule słowa nie wpływają na pozycjonowanie, to mogą wywoływać negatywne skojarzenia u użytkowników. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest przestrzegać wspomnianych wartości. W związku z tym, że meta title jest czynnikiem rankingowym, należy zadbać o jego odpowiednią optymalizację tak, aby nic nie było tu kwestią przypadku.

Jak napisać meta title? Inne cenne wskazówki

Meta title to przestrzeń, w której należy umieścić słowa kluczowe. Aby znaleźć te, które najlepiej pasują do danego tytułu, można skorzystać z darmowego planera słów kluczowych, czyli Google Keyword Planner lub wykorzystać narzędzia SEO takie jak, chociażby Senuto, SurferSeo czy Ahrefs. Szczegółowe informacje na temat słów kluczowych znaleźć można w naszym artykule „Słowa kluczowe w treści serwisu – jak pisać i czego unikać?”, do którego serdecznie zapraszamy. Podczas tworzenia tytuły strony warto pamiętać o tym, aby słowa kluczowe umieścić możliwie jak najbliżej początku. Tutaj doskonale sprawdzą się popularne frazy wyróżniające się niewielką konkurencyjnością – tytuł pod żadnym pozorem nie powinien być jedynie połączeniem słów kluczowych. W przypadku gdy trafne wydaje się zestawienie kilku słów kluczowych, można to zrobić, wybierając wrażenia, które są faktycznie związane z tematem. Zachowanie przejrzystości i zdrowe podejście to podstawa! Na końcu z powodzeniem można umieścić nazwę marki, dbając tym samym o unikatowość.

Biorąc pod uwagę fakt, iż meta title może zawierać niewiele znaków – warto stworzyć takie zdania, aby maksymalnym stopniu opisywały wartość danej podstrony. Dodatkowo można umieścić także call to action, czyli wezwanie do działania np. wejdź, sprawdź, pobierz czy poznaj. Warto mieć na uwadze również tzw. „magiczne” słowa, w tym m.in. nowy, darmowa, niezwykły, a także stosować odwołania czasowe, np. obecnie 2023 rok świadczy o aktualności. Dobrym przykładem może być więc: Najmodniejsze modele butów na lato 2023, Najlepsze buty w góry – Ranking [maj 2023] lub klasycznie – Jak dobrać słowa kluczowe do treści? Wyjaśniamy. W praktyce dobrze napisane meta title prezentuje się następująco:

Meta title – złe praktyki

Skoro wiemy już, jak napisać meta title, warto byłoby dowiedzieć się, czego należy unikać. Jednymi z niekorzystnych praktyk są: powtarzanie słów kluczowych czy zupełne zrezygnowanie z wypełnienia tytułu. Inne, o których warto wspomnieć to:

  • wprowadzenie niewłaściwego tytułu,
  • powtarzanie tego samego meta title na rożnych podstronach,
  • zbyt krótki i nic nie wnoszący tytuł.

Czym jest i jak napisać dobre meta description?

Meta description to opis strony, który powinien mieć długość około 155-160 znaków ze spacjami – maksymalnie jest to 920px (komputery) i 680px (urządzenia mobilne). Najlepsze wyniki osiąga się wówczas, gdy tekst wynosi od 120 do 155 znaków. Ten z punktu technicznego podobnie jak meta title znajduje się w sekcji <head>. Z kolei w wynikach wyszukiwania znaleźć go można pod adresem URL i title. Meta description to miejsce, w którym należy rozwinąć informacje zawarte w tytule – możliwie jak najdokładniej opisać zawartość strony, pamiętając o limitach ilościowych – będą to około 2-3 zdania.

Podobnie jak w przypadku meta title, meta description powinien zawierać słowa kluczowe – należy jednak zachować umiar, tak aby treść pozostała przejrzysta. Warto konstruować zdania, stosując język korzyści, o czym więcej pisaliśmy w naszym artykule zatytułowanym „Język korzyści, czyli jak używać słów, które przekonają odbiorcę”, do którego serdecznie zapraszamy. Doskonale będzie, gdy użytkownik dowie się, jakie będą profity, gdy zdecyduje  się na kliknięcie właśnie w tę konkretną podstronę.

Jak nie pisać meta description?

Pokrótce odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, jak powinien wyglądać opis danej strony. Warto dowiedzieć się również, jak nie pisać meta description.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

  • nie przekraczać zalecanej liczby znaków,
  • nie tworzyć opisów niezgodnych z zawartością danej witryny,
  • nie „upychać” na siłę słów kluczowych.

Przykładem źle napisanego opisu meta description może być:

Z kolei dobrze napisany meta description w wyszukiwarce prezentuje się w następujący sposób:

Jak sprawdzić długość meta tagów?

Sprawdzanie długości meta tagów możliwe jest oczywiście z pomocą różnorodnych narzędzi, które dostępne są w sieci. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, że te również muszą być ulepszane i na bieżąco aktualizowane. W momencie gdy w linku do danego narzędzia pojawi się: /old/ lub po wejściu na stronę ukaże się informacja, że ostatnia aktualizacja miała miejsce np. 2 czy 3 lata temu – należy poszukać innego, lepszego zamiennika.

Podsumowując, zarówno meta title, jak i meta description są nieodłącznymi elementami optymalizacji stron. To specjalne znaczniki, które znajdują się w kodzie źródłowym strony, a konkretniej w sekcji <head> . I chociaż meta description w SEO nie jest czynnikiem rankingowym, również nie należy o nim zapominać – może przyciągnąć użytkownika lub pełnić funkcję wizytówki. Ponadto ich tworzenie nie jest zbyt pracochłonne, mają wielką moc, którą zdecydowanie warto wykorzystać – niewątpliwie doceni to zarówno robot wyszukiwarki, jak i użytkownik.

Zadbaj z nami o wysoką pozycję Twojej witryny w wyszukiwarce!

Napisz do nas